23 Nisan Şiirleri (Yeni Yazılmış 2018 Kısa Şiirler)

0

Bugün 23 Nisan. Dünyanın tüm çocuklarının bayramı. Her çocuğun büyük bir özlem ve sevinçle beklediği gün nihayet geldi. Her sene olduğu gibi 23 Nisan 2018’de de bu bayram coşku ile kutlanacak. Şiirler okunacak, türküler söylenecek, halaylar çekilecek, türlü yarışmalar düzenlenecek. 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı şiirleri hem ilkokul için hem de ortaokul için uyumludur. 2 kıtalık, 3 kıtalık, 4 kıtalık, 5 kıtalık şiirlerimizi bu 23 Nisan’da mutlaka okumalsınız.

23 Nisan şiirleri, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve okunmamıştır. 2018 23 Nisan’ına özel yazılmıştır. Kısa 23 Nisan şiirlerimiz hakkında görüşlerinizi bildirebilir veya sizler de yorum bölümüne şiirlerinizi yazabilirsiniz.

23 Nisan Şiirleri (Yeni Yazılmış 2018 Kısa Şiirler)

3 Kıtalık Aşk Şiirleri

23 NİSAN

Bin dokuz yüz yirmide 
Büyük bir coşku vardı
Atatürk çocuklara
Büyük sevgi duyardı

Meclis açıldı o gün
Verildi tüm halklara
Armağanıydı o
Topyekun çocuklara

Her sene işte bugün
Hep coşkuyla kutlandı
Tüm dünya çocukları
Türkiye’de toplandı

23 NİSAN GELDİ

Bugün çok coşkuluyum
23 Nisan geldi
Neşeli huzurluyum
23 Nisan geldi

Haydi çocuk gül bugün
Kalsın bir köşede dün
Bayram şenlik ve düğün
23 Nisan geldi

Eğlenelim coşalım
Hep beraber koşalım
Engelleri aşalım
23 Nisan geldi

Bugün yüzün hep gülsün
Kalbin sevinçle dolsun
Acıların yok olsun
23 Nisan geldi

BAYRAM YERİ

Bugün erken uyandım
Güzel koku süründüm
Cicilere büründüm
Bura bayram yeridir

Biz hep el ele verdik
Dostluk, kardeşlik gördük
Sevgi duvarı ördük
Bura bayram yeridir

Bugün hüzün yok sana
Yanında baba, ana
Şu coşkuya baksana
Bura bayram yeridir

KUTLU OLSUN

Kutlu olsun herkese
Kulak verdik her sese
Bugün 23 Nisan
Üzülmesin hiç kimse

Kutlu olsun bizlere
Yetim ve öksüzlere
Bu düğün bayram günü
Armağan kimsesizlere

Yeniden kutluyoruz
İki bin on sekizde
Mutlu ve coşkuluyuz
Çocuklar var mecliste

Çocuklar gelecektir
Bilmeli bunu insan
Elbette gelecektir
Yine yirmi üç nisan

23 Nisan sadece çocuklar için değil, tüm yurttaşlarımız için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Milletin kendi kararlarını kendisi vermesi, meclis sayesinde olmuştur. Meclis demek fikir demektir, tartışma, paylaşma demektir. Tek başına karar almama demektir. Böyle güzel bir şeyi bize bıraktığı için Atatürk’ü minnetle anmalıyız.

Atatürk’ün çocuk sevgisi çok büyüktü; öyle ki 23 Nisan’ı sadece kendi milletinin çocuklarına değil, dünyanın tüm çocuklarına armağan etmiştir. Bu vesileyle her 23 Nisan günü dünyanın dört bir köşesinden çocuklar ülkemize gelerek çeşitli etkinliklerle bu günü kutlamaktadır.

Kısa 23 nisan şiirlerimiz hakkında yorum yazmayı ihmal etmeyin. Sizler için en güzel 23 Nisan şiirlerini yazmaya çalıştık. Bu yeni şiirlerimize sizler de şiirlerinizi eklemek isterseniz, şiirinizi yazıp yorum bölümünden yayınlayınız.

ÇOCUKLARA BAYRAM BUGÜN

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklara hediye etmiştir. Fakat sadece Türk çocuklarına değil, dünya çocuklarına armağan edilen bu özel gün resmi tatil olarak Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanan ulusal bayramlardandır. Bu ulusal bayramın ortaya çıkış hikayesi ve süreci ise şöyledir ; 1 Kasım 1922′ de saltanatın kaldırılmasıyla ilkin 1 kasım olarak kabul edilmiş, daha sonra 1935 yılında 23 Nisan Milli Bayramı ile Hakimiyet-i Milliye Bayramı birleştirilmiş ve Atatürk’ün düzenlemesi ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adını almıştır.

     Atatürk Türk milletinin yetiştirip yetiştiremeyeceği yegane lider, insan ve askerlerdendir. O ki çok yönlü bir liderdir. Milletine dair önem arz edecek her şeyi önemsemiş ve geri püskürtülecek her şeyi de elinin tersi ile itmiştir. Atatürk benlikten geçip kendini millete adamanın nasıl bir şey olduğunun kusursuz örneğidir. Ülkesinin ve dünyanın çocuklarına da kıymet veren Atatürk böyle güzel bir hediye bahşetmiş üstelik isminde de ‘ulusal’ kelimesinin barınmasına ehemmiyet vermiştir. Bugünün çocukları, yarının gençleri ve yetişkinleri olacaktır. Çocuk ise henüz küçük yaşta öğreneceğini öğrenir. Gerek ahlakı gerek hal ve hareketleri çocuğun küçükken şekillendirilebilmesi kolay olan davranışlarıdır,  bu sebepten dolayı çocukların kıymeti çok büyüktür. Atatürk de bu kıymetin farkında olan biridir ve böyle önemli bir bayramı ardında miras bırakmıştır.

    Çocukların değerini bilmek ve bu konuda farkındalık  yaratmak amacıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlanması çok önemlidir. Çocuklara barışı aşılamak , onlara değerlerinin bilindiğini bildirmek ve bunu sadece  Türk çocukları için değil , dünya çocukları adına yapmak çok mühim bir meseledir bu yüzden göz ardı edilmemesi gereken bir bayramdır.